Sushi wegetariańskie – jak zrobić, żeby smakowało?
sushi wegetariańskie

Sushi to jedno z najsłynniejszych dań na świecie. Znane jest z różnorodnych składników i bogatego smaku. Mimo że tradycyjna potrawa kojarzona jest głównie z rybą, fusion rolls w wersji wegetariańskiej zyskują coraz większą popularność. Jak zrobić sushi wegetariańskie, żeby smakowało? Wyjaśniamy.

Sushi wegetariańskie – jakich składników używać?


Sushi w domu wcale nie musi być gorsze niż w restauracji. Poza tym przyrządzenie go nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Mimo że większość kojarzy danie z rybami, istnieje mnóstwo opcji dla osób niejedzących mięsa. Może być to zarówno sushi z owocami, jak i z papryką, suszonymi wodorostami czy tofu.

Sushi można przygotować z wielu smacznych i zdrowych składników roślinnych. Klucz do stworzenia premium sushi w opcji wege to wybranie produktów bogatych smakowo i atrakcyjnych wizualnie. Wśród polecanych składników na sushi wegetariańskie mamy:

  • Ryż do sushi – baza każdego sushi. Ryż powinien być krótkoziarnisty, a po ugotowaniu zrobić się kleisty. W takiej konsystencji ułatwia formowanie rolek.
  • Nori – suszone wodorosty otaczające sushi. Są delikatne w smaku i świetnie komponują się z resztą składników.
  • Awokado sushi z awokado wyróżnia się kremową konsystencją i subtelnym smakiem.
  • Tofu – smażone lub marynowane dodaje sushi subtelnego smaku.
  • Papryka – kolorowa i słodka, fantastycznie kontrastuje z delikatnymi składnikami.
  • Ogórek – orzeźwiający i chrupki, dodaje potrawie lekkości.
  • Grzyby shiitake – najlepsze są marynowane lub smażone, które imitują mięso.
  • Kiełki – chrupiące i bogate w witaminy, nadają sushi nietuzinkową teksturę.
  • Marynowany imbir – doda lekkości i świeżości, zwłaszcza gdy używasz ostrego sosu.

Na co zwrócić uwagę, przygotowując sushi dla wegetarian?

Kluczem do sukcesu jest przygotowanie ryżu. Od tego kroku zależy, jaki będzie finalny smak i konsystencja dania – nieważne, czy będzie to sushi z owocami, czy z tofu i grzybami shiitake.

Najpierw należy dokładnie opłukać ryż do sushi w zimnej wodzie, aby pozbyć się nadmiaru skrobi. Właśnie ten trik poprawi konsystencję ryżu. Następnie gotujemy go według instrukcji na opakowaniu, zazwyczaj w stosunku 1:1,25 ryżu do wody. Po ugotowaniu zostawiamy na ok. 10 minut pod przykryciem, aby ryż wchłonął wodę. Do jeszcze ciepłego dodajemy mieszankę octu ryżowego, soli i cukru, po czym schładzamy do temperatury pokojowej.

Zarówno klasyczne rolki sushi, jak i fusion rolls wymagają starannego zawijania. Do tego znakomicie sprawdzi się specjalna mata do sushi, która pomoże uformować idealne rolki. Owiń matę folią spożywczą, aby ryż się nie przyklejał. Ułóż wodorosty nori błyszczącą stroną do dołu. Rozprowadź cienką warstwę ryżu na wodorostach, po czym zostaw ok. 1 cm wolnej przestrzeni na górze – dzięki temu łatwiej zamkniesz rolkę.

Następnie, wzdłuż dolnej części wodorostów ułóż dowolne składniki na sushi wegetariańskie, najlepiej 2 cm od brzegu. Aby zwinąć składniki w rolkę, podnieś krawędź maty bliżej siebie i zacznij zwijać, delikatnie dociskając, aby rolka była zwarta. Na koniec potnij na kawałki wilgotnym nożem zanurzonym uprzednio w zimnej wodzie.

Które sushi wegetariańskie jest najlepsze?

Zdaniem Sushi Zushi, trudno stwierdzić, która wersja wegetariańskiego sushi jest najlepsza. Każdy rodzaj ma swoją specyficzną teksturę, kolor, smak i zapach. Wszystko zależy od naszych preferencji kulinarnych. Wśród ciekawych pomysłów na premium sushi w wydaniu wege wyróżnić możemy następujące rodzaje:

  • Sushi z marynowanym tofu – tofu marynuje się w sosie sojowym, imbirze oraz czosnku, następnie podsmaża.
  • Sushi z grillowanymi warzywami – doskonale sprawdzi się cukinia, bakłażan i marchewka, które nadadzą delikatnie wędzonego smaku.
  • Sushi z warzywami w tempurze – warzywa lekko smażone w cieście są świetnym, chrupiącym dodatkiem do sushi.
  • Sushi z awokado – doskonałe dla fanów owoców. Znakomicie smakuje w połączeniu z np. mango.

Sushi samo w sobie smakuje wybornie. Warto jednak podkreślić smak dania klasycznymi dodatkami, takimi jak sos sojowy, wasabi czy marynowany imbir. Dzięki nim wege sushi nabierze jeszcze ciekawszego smaku i aromatu. Nie można zapomnieć o przystawkach do sushi – sprawdź co pasuje do Twoich rolek.

Restauracja Sushi Zushi Żurawia – jeśli wolisz profesjonalnie

Sushi wegetariańskie jest wspaniałą alternatywą dla tradycyjnych rolek z rybą. Może być tak samo smaczne i atrakcyjne wizualnie. Najważniejsze, aby właściwie przygotować ryż oraz dobrać odpowiednie, świeże i wysokiej jakości składniki.

Jeśli jednak nie czujesz się pewnie i nie chcesz przyrządzać sushi w domu, tylko wolisz oddać gotowanie w ręce profesjonalistów, koniecznie zajrzyj do restauracji Sushi Zushi Żurawia w Warszawie. Wizyta w takim miejscu będzie okazją nie tylko do spróbowania wybornego sushi, ale też zanurzenia się japońskiej w kulturze.

Dobrze dopasowane składniki do wege sushi wzbogacą jego smak i otworzą na zupełnie nowe doświadczenia kulinarne. Sushi w opcji wegetariańskiej sprawdzi się na każdą okazję – zarówno eleganckie przyjęcie, jak i spotkanie w gronie najbliższych.

Jeśli wolisz jeść sushi w zaciszu swojego domu, pamiętaj – zawsze możesz skorzystać z opcji zamówienia sushi online.

Powiązane wpisy